Idą święta, sypią się prezenty …. a i o cudach zapomnieć nie można ;)

Tak, tak. Okres Bożego Narodzenia to czas cudów i prezentów, szczególnie w naszej gminie. W tym roku, najgrzeczniejsze było, niedawno utworzone Przedsiębiorstwo Komunalne w Prażmowie Sp. z o.o., które to miało szczytny cel wyznaczony przez nikogo innego, jak samego Pana Wójta realizowania inwestycji związanych z budową kanalizacji w gminie Prażmów.

Sama spółka zaczęła prężnie działać od września 2019 roku i do tej pory w gminie Prażmów powstało …. 0 mb kanalizacji. Tak, spółka nie wybudowała nawet 1 mb kanalizacji, mimo tego iż przy jej tworzeniu gmina przekazała cały majątek oraz gotówkę w wysokości 3,5 mln złotych na ten cel. Całość „wkładu” w powstanie spółki wyliczono na ok 22,4 mln złotych. Robi wrażenie, prawda ?

No niestety, nie na wszystkich.

W dniu 27 listopada 2020 roku radni stwierdzili, że to jednak za mało na tak dynamicznie postępujące prace spółki i postanowili podnieść jej kapitał o 2 mln złotych do wysokości 24,4 mln złotych, aby ta mogła na najwyższym poziomie realizować postawione przed nią cele.

I tutaj kolejna niespodzianka. Jak wiadomo, apetyt rośnie w miarę jedzenie, w dniu 18 grudnia na planowanej Sesji Rady Gminy Prażmów głosowana będzie kolejna uchwała, znowu podnosząca kapitał spółki o kolejne 2 mln złotych do wysokości 26,4 mln złotych.

Tak więc, w ciągu miesiąca gmina zasili spółkę 4 mln złotych na budowę kanalizacji. Doliczając do tego poprzednie 3,5 mln złotych w gotówce daje nam to 7,5 mln złotych na nieistniejącą rozbudowę kanalizacji w gminie Prażmów.

A teraz czas na Bożonarodzeniowy CUD

Chyba wszyscy pamiętamy tłumaczenia Pana Wójta, odnośnie oczekiwania na decyzję dofinansowania budowy kanalizacji w formie częściowo umarzanego kredytu przez Wojewódzki Fundusz dla naszej gminy ? Że wstrzymane podpisywanie umów, bo COVID, że czekają na odpowiedź z funduszu, itd. Generalnie, wszystko po stronie gminy zostało wykonane i czekamy na decyzję.

Z uwagi na fakt, że funkcjonowanie spółki objęte jest najwyższą tajemnicą w naszej gminie, jeden ze zniecierpliwionych mieszkańców (całkiem słusznie i należą się dla niego gromkie brawa) zadał zapytanie drugiej stronie – Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Poniżej odpowiedź, która robi wrażenie.

Obraz może zawierać: tekst „Warszawia WFOSIGW.EB.Z0.012.06.20.4K.20 Warszawa, dn. 11.12.2020r. Szanowny Panie, odpowiadając Pana zapytanie przesłane droga mailową dniu listopada 2020 sprawie udostępnienia informacji publicznej, Wojewódzki Fundusz Ochrony Srodowiska Gospodarki Wodnej Warszawie informuje, Gmina Prażmów złożyła 2018 roku wniosku dofinansowanie na wykonanie kanalizacji terenie gminy Prażmów, informujemy, Gminy Prażmów wniosekc dofinansowanie formie pożyczki realizację orzedsięwzięcia gospodarki wodno-ściekowej Gminie Prażmów" złożyło Gminne Przedsiębiorstwo Wodociagowo-Kanalizacyjne Prażmowie. Wsparcie, które wnioskuje dotyczące budowy kanalizacji sanitarnej, zgodnie złożoną dokumentacją obejmuje miejscowości: Kędzierówka, Ustanów, Krupia Wólka, Jeziórko. informujemy, wniosek trakcie uzupełniania decyzja przyznaniu dofinansowania chwilę obecną nie została podjęta). Zpoważaniem KOORAYNATOR Zespół Franeismek Kewmowaki l.Ogradawa5/7 22-504410 9113010 0170020 9200002 www.wfosigw.pl”

Proszę także zauważyć na jeden malutki szczegół, który może umknąć uwadze czytelnika. Wniosek został złożony przez Gminne Przedsiębiorstwo, a nie przez Przedsiębiorstwo Komunalne, czyli wniosek został złożony przed utworzeniem spółki, przez podmiot który dzisiaj już nie istnieje.

W zamian za to, istnieje spółka, która oprócz tego że przez półtora roku nie wybudowała nawet 1mb kanalizacji, to nie złożyła wniosku o dofinansowanie jej budowy i nie potrafi nawet uzupełnić dokumentów.

I takiej spółce Państwo Radni wraz z Panem Wójtem przekazali 5,5 mln złotych (a już niedługo kwota ta wzrośnie do 7,5 mln złotych).

Brawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *